Yazıcı Teknolojisinde Gelişim

 YAZICI TEKNOLOJİSİ GELİŞİMİ

 

 

Yazılı iletişimden sonra elektronik iletişimin yaygınlaşması farklı iletişim şekillerinin bir arada kullanılmasını ortaya çıkardır. Yazıcı teknolojisi, bizi ilk olarak nokta vuruşlu yazıcılarla tanıştırdı. Nokta vuruşlu yazıcılar bilgisayardan yazdırma komutu aldığında silindirden geçen kağıda iğneler aldıkları mürekkepten nokta atışı yapmaya başlar. Noktaların birleşmesiyle yazdırma işlemi tamamlanmış olur. Yazıcıların çıkartılıp takılabilen kartuşu bulunur. Kartuş genellikle tek renk alınır. Nokta vuruşlu yazıcı kartuşu alırken bilinen markaların tercih edilmesi gerekir ve son kullanma tarihlerinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Bekleyen kartuşun üst kısmındaki mürekkep donduğundan baskı sırasında bazı yerler silinik olabilir. Orijinal olmayan kartuşlar kullanıldığında da bombe oluşturabilir ve iğnelerin eğrileşmesine neden olabilir. Ucuza alıp tasarruf yapacağınızı düşünürsünüz lakin iğnelerin değişmesi size daha pahalıya mal olacaktır.
 
Nokta vuruşlu yazıcılardan sonra mürekkep püskürtmeli yazıcılar baskı işlemlerimizi yapmaya başladılar. Bu yazıcıların avantajlarından biri noktalılar gibi iğne sisteminin olmamasıdır. Bilgisayardan komut geldikten sonra kağıdı çeviren silindir hareket etmeye başlar. Kağıdın üzerine mürekkep püskürtülerek baskı işlemi yapılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar nokta vuruşlulara göre daha hızlı baskı yapmaktadır. Modellerine göre fiyatlarda farklılık olsa da herkesin rahatlıkla alabileceği ücretlendirmelerle satılırlar. Yazıcınızı seçerken kartuş değişimindeki maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Günde kaç baskı yaptığınız da yazıcılarınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardır.
 
Lazer yazıcılar hem baskı hızı hem de baskı kalitesi yönünden diğer yazıcılardan üstündür. Resmi yazışmalarınız çoksa, günde 8 baskıdan fazla çıktı alıyorsanız lazer yazıcılarını tercih etmeniz yerinde olacaktır.  Lazer yazıcılar diğer yazıcılara göre daha pahalıdır lakin hız ve kaliteyi kıyaslarsanız en ön sırada olacaktır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda 5 çıktı alırken lazer yazıcılarda 8 çıktı alabilirsiniz. Yazıcı alırken kartuş değişimi maliyetlerini de değerlendirmek gerekir. Çok ucuza aldığınız mürekkeplilerde kartuş fiyatı nerdeyse makinenin yarısı kadar olabiliyor. Lazer yazıcılarda hem siyah beyaz hem de renkli baskı yapabiliyorsunuz. Ayrıca fotokopi, tarama, faks özelliği olan cihazlarda birçok işlemi gerçekleştirmek mümkün. Yazıcı teknolojisi tüm hızıyla gelişmeye devam etmektedir. Teknolojinin son gelişimi 3d yazıcılar iş dünyasına farklı bir boyut kazandırdı.