Ucuz Fiyata Kaliteli Ve Garantili Toner Dolumu

UCUZA KALİTELİ VE GARANTİLİ TONER DOLUMU İMKANSIZ DEĞİLDİR!

Toner dolumu dendiğinde ülkemizde akla ilk gelen toner kartuşu açılarak muadil toner tozu ile doldurulup tekrar kapatılması anlamına gelmektedir. Ancak durum profesyonel olarak bakıldığında böyle değildir.

Dünya toner dolumu dendiğinde yapılan işlem oldukça zahmetli ve daha pahalı işlemlerden meydana gelmektedir. Dolumdan kasıt toner kartuşunun okunur şekilde yazması değil, tamamen orjinal toner kartuşundan beklenen performansın dolum tonerlere de yansıtılmasıdır. Bunun için de yalnızca içine toz koyarak kapatmak yeterli değildir.

Teknik olarak bakacak olursak toner kartuşunun içinde çıktıyı sağlayan hareketli ve hareketsiz parçalar mevcuttur. Bu parçalar toneri üreten firmalar tarafından sonsuza kadar kullanılmak üzere değil, kartuş içindeki toner tozu bitene kadar sorunsuz performans sağlayacak şekilde imal edilmiştir. Bunun başlıca iki sebebi vardır. Birinci sebebi masrafları azaltmaktır. Masraflar azaldığında hem yüksek kar sağlanır hem de kullanıcıya daha düşük ücretler ile satılarak sürüm arttırılır. Diğer bir sebebi ise üretici firmaların kazancı yazıcı satmaktan çok toner kartuşu satmaktan geçer. Yani kartuşun tekrar doldurularak kullanılması üretici firmaların işine gelmez.

Ancak yine de bahsettiğimiz gibi bu parçaların değiştirilmesi ile dolum toner kartuşundan kaliteli performans sağlanabilir. Ülkemizde bu yöntem dolum işiyle uğraşan firmaların işine gelmez. Masraflarını arttırır, karlılığını düşürür. Bu yüzden Türkiye’de iş yapan dolum firmaları genellikle kullanıcıyı kötü kopyaya ve uzun süre bekleme sürelerine alıştırmak suretiyle yalnızca kartuşa toner tozu ilavesi yaparak yüksek karlılık sağlamış olurlar.

İşini iyi yapan, sattığı ürünün arkasında durarak kaliteli ve garantili toner dolumu yapmayı hedefleyen firmalar tabiki diğerleriyle rekabet edecek fiyatlandırmayı yapamazlar. Çünkü yalnızca tonere toz koyarak müşterisine teslim eden firmaların satış fiyatından daha yüksek maliyetleri olmaktadır. Zaten bakıldığında kulvarlar da oldukça farklıdır. Bu farklılığı da müşterilerin satın aldıkları toner kartuşundan beklentileri oluşturur. Eğer “aldığım çıktıdaki yazı okunabilecek kalitede olsun birkaç lira eksik olsun” mantığı ile olaya bakılırsa bedava fiyatına dolum yapan firmalar cazip görülebilir. Diğer bir bakış açısı ise “ben uygun fiyata orjinal toner kartuşundan aldığım performansı almalıyım” şeklinde olursa üçüncü sınıf dolumcular tamamen kabus niteliğindedir.

Kaliteli ve garantili dolumu uygun fiyata elde etmek için; her dolum sırasında toner kartuşunun içindeki değişmesi gereken parçaların tamamının değiştirilmesi gerekmektedir. Tabi bu da yeterli olmayacaktır. Toner tozu da hem kalitesi hem de teknolojisi ile oldukça değişkenlik göstermektedir. Her toner kartuşu için kalite bir yana olsun kullanılan teknoloji oldukça farklılık gösterir. Her toner kartuşu için seçilen toz, yazıcı ve kartuş için uygun olan teknolojide üretilmelidir. Bu çıktı kalitesini ve kullanım ömrünü doğrudan doğruya etkilemektedir.

Tüm bu işlemler kuralına göre yapıldıktan sonra, garanti verilmesi düşünülen toner kartuşu her ihtimale karşı dolum yapan firma tarafından uygun yazıcıda test çıktısı alınarak çıktı kalitesi belirlenmelidir. Yalnızca garanti verilecek kalitedeki çıktıyı sağlayan toner kartuşları, garanti etiketi yapıştırılarak paketlenmelidir. Ancak ve ancak böylelikle müşteriye sunulan kartuşlara garanti verilebilmektedir.