Bilgisayar teknik servisi

LAPTOP ONARIMI, TABLET TAMİRİ, BİLGİSAYAR SERVİSİ

Genişen teknolojyle kişisel bilgisayar kullanımı en üst seviyelerde kendini göstermektedir. Öyle ki, tüm dünyada hemen her birey kişisel laptop, tablet, akıllı telefon, akıllı kol saati sahibidir. Özellikle yapay zeka çalışmalarının ilerlemesiyle machine to machine şeklinde adlandırdığımız akıllı cihazlar arasındaki iş birliği önümüzdeki yıllarda birçok konuda insan faktörünü devreden çıkaracak gibi görünmektedir.

Üstün teknoloji kullanılan sistemler günümüzde ulaşılması pahalı denebilecek meblalara gereklilik duyduğundan kişisel kullanımlarda bugün yakaladığımız seviye bir süre ufak ilerlemelerle devam edecek gibi görünüyor. Yani bundan on yıl sonra hala laptop teknolojisi kullanıcı sayısı zamanla azalsa da varlığını ve popülerliğini sürdürecektir.

Özellikle laptop kullanılabilirliği açısından bazı konularda tablet, akıllı telefon ve masaüstü bilgisayarlardan daha avantajlı haldedir. Daha çok gelenekselci yapıya sahip kullanıcıları etkisi altında tutan laptop, dokunmatik ekranla anlaşamayan kişiler için özellikle vazgeçilmezdir. Bunun yanında özellikle klavye kullanarak yazı yazmanın gerekli olduğu durumlarda laptop geleneksel klavye yapısı, geniş ekranı, mouse kolaylığıyla dokunmaktik ekran teknolojisine göre büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca taşınabilir olması masaüstü bilgisayara karşı aşırı üstün bir özelliktir.

Tabiki laptop avantaj sağladığı durumların yanı sıra tablet ve akıllı telefonlara karşı bazı konularda açık farkla geride olduğu görülmektedir. Yazı yazmak dışında dokunmatik ekran kullanımı oldukça pratiktir. Ayrıca tablet ve akıllı telefonların donanımı az olduğundan arızalanma ihtimali laptop yanında oldukça düşüktür. Bunun en belirgin örneği açılıp kapanan kapak olmadığı için menteşe sorunu, ekran data kablo sorunu gibi sorunları bulunmamaktadır.

Her teknoloji kendine göre üstünlük sağlamakta, buna göre kullanıcı profilini oluşturmaktadır. Bunun yanında her ürün, her marka ve her modelin kendi spesifik özelliklerine göre sıklık gösteren sorun çıkartma durumları söz konusudur. Örneğin laptop taşınabilir cihazlar arasında en hantal olanıdır. En ufak darbede kasası, led ekranı, menteşesi veya kartları zarar görebilmekte, içinde bulunan çeşitli güç ve data kabloları soketlerinden çıkabilmekte ve kullanılmaz hale gelebilmektedir. Bunun yanında sürekli elde durmak yerine diz üstünde, masada, tezgahta kullanıma uygun olduğu için düşme ihtimali diğer taşınabilir cihazlardan daha düşüktür. Tablet bilgisayarlar yekpare yapıya sahiptir. Hareketli donanımları bulunmadığından mekanik sorunlarla pek karşılaşılmaz. Düğme sayısı 3-4 ile sınırlı olduğundan yüzden fazla düğmesi olan laptopa göre arıza yapmama konusunda daha büyük avantaja sahiptir. Bunun yanında avuç içi kullanıma uygun yapısı sebebiyle ne kadar sağlam olsa da düşme ihtimali, özellikle ayakta kullanıma uygun olması sebebiyle yüksekten düşme ihtimali, sokakta kullanıma uygun olduğundan sert ve yıpratıcı ya da ıslak zemine düşme ihtimali kat kat fazladır.

Kişisel taşınabilir cihazların her ne kadar teknolojileri, şekilleri, kullanıcıları farklı olursa olsun benzer elektronik yapıya ve yazılım sistemlerine sahiptirler. Yani kullanıcıları farklı olan bu cihaz türlerinin üreticileri, yazılımcıları, donanımcıları, tamircileri ortaktır.

Günümüzde üretici ve yazılımcıları sorduklarında herkes dünya devlerinden birkaç firma sayabilmektedir. Ancak durum onarıma geldiğinde herkes için verilen cevap farklılık göstermektedir. Ve herkesin bu işlerden anlayan bir Şükrü abisi vardır. Temelde baktığımızda teknik servis olabilmek için üniversite ve yüksek okul bölümleri mevcuttur ancak bu okullarda öğrenilen bilgide bir ara nokta yoktur. Düzgün üniversitelerde bu eğitimi almış kalifiye bireyler kişisel bilgisayarlarla uğraşmak yerine büyük firmaların data servislerinde, arge bölümlerinde, teknik departmanlarında yüksek maaş ve gelecek garantili işleri tercih etmektedir. Vasat okullardan mezun olan vasat öğrencilerin bilgi dağarcığı da genellikle diyotun ne olduğunu biliyor olmasından öteye geçmemektedir. Zaten donanımla ilgili bölümlerden mezun olan kişiler genellikle kendi işlerini yapmamaktadırlar.

Laptop onarımı, tablet tamiri, bilgisyar servisi olarak çalışan firmaların büyük bir çoğunluğu bu işi çekirdekten yetişme öğrenmiş bireyledir. Genellikle çalışan olarak bir bilgisayar servisinde başladıkları yolculuk, kendilerini geliştirerek dükkan açmalarıyla devam etmektedir. Her ne kadar uzman ve kalifiye teknisyenler bu şekilde yetişse de genellikle laptop tamiri, tablet servisi, bilgisayar onarımı yapan firmalarda bilgi ve tecrübe oldukça azdır. Masaüstü bilgisayar zamanında işleri bir ram değiştirmek kadar kolay olsa da artık sistemlerin çoğu anakart üzerinde olduğundan bırakın çipset soket değişimini, arıza tespiti konusunda bile yeteneği olmayan firmalar faaliyet göstermektedir. Bunun da temel sebebi müşterilerin bıraktıkları cihazları toparlayıp kargoyla profesyonel olarak çalışmakta olan bilgisayar teknik servisi ve bilişim firmalarına göndermektir.

Laptop, tablet bilgisayar başta olmak üzere kişisel taşınabilir cihazların arızalarında kullanıcıların yapması gereken temel şey derhal elindeki tornavidayı yerine bırakıp sakinleşmesi. İkinci temel konuysa Şükrü abiden uzak durması :)

Laptop onarımının gerekli olduğu durumlarda başvurulacak teknik servisin öncelikle tecrübeli olmasıdır. Bunun yanında kullanıcının dikkat etmesi gereken yapılan onarım işleminin garantili olmasıdır. Garantili tamir hizmeti veren teknik servis firmaları genellikle işini bilen uzman firmalardır. Ya da bu uzman firmalarla çalışarak müşteriyle kaliteli hizmet arasındaki köprüyü oluşturan firmalardır.

Ulutepe bilgisayar teknik servisi uzun yıllardır hizmet veren uzman teknik ekibiyle özellikle laptop ve tablet onarımı konusunda kaliteli ve garantili hizmet vermektedir. Kasa ve menteşe onarımına bir yıl, diğer tüm laptop onarımlarına üç ay firma garantisi vermektedir. Ayrıca arıza tespiti ve arıza onarımı sonrası genel temizlik ve rutin bakım işlemlerini ekstra ücret talep etmeksizin yapmaktadırlar.

Türkiye genelinden kargoyla göndereceğiniz arızalı tablet ve laptop bilgisayarlarınız firmaya ulaştığı gün arıza tespiti yapılarak fiyatlandırılır. Müşteri fiyatı uygun bulur ve onarımı onaylarsa, en kısa sürede onarım tamamlanarak cihaz tekrar müşteriye kargoyla gönderilir. Parça değişimi yapıldığı durumda laptop üzerinden çıkan arızalı parça da cihazla birlikte geri gönderilir. Böylece güven sağlamak konusunda firma üzerine düşeni yerine getirmiş olur. Müşteri herhangi bir sebeple cihaz onarımını kabul etmezse, cihaz onarılmaksızın teslim alındığı şekilde kargoya yapılmadan teslim edilir ve herhangi bir ücret talep edilmez.

Detaylı bilgi için Ulutepe Bilgisayar Teknik Servisi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Edremite özel sevk hizmetleri konusunda bilgi alabilir ve makaleleri inceleyebilirsiniz.