LAZER YAZICILARIN DİĞER YAZICILARDAN FARKI

LAZER YAZICILARIN DİĞER YAZICILARDAN FARKI

 
İlk olarak hayatımıza nokta vuruşlu yazıcılar girdi. Sayfayı belirli ısıyla nokta vuruşu yapan yazıcılar kağıdı yakarak baskı işlemini gerçekleştiriyordu.  Onun sonrasında mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılmaya başlandı. Bilgisayarda hazırladığınız bir dosyayı yazdırma talimatı verdiğinizde sayfa bie silindir üzerinden geçmeye başlar ve sıvı haldeki mürekkep sayfaya püskürtülerek yazma işlemi gerçekleştirir. En son olarak da lazer yazıcılar hayatımıza dâhil oldu. Bilgisayardan hazırladığınız dosyaya yazdırmaya başladığınız yazıcı silindirin çevresinden geçen sayfaya lazer ışınlarıyla baskı yapmaya başlar.
Lazer yazıcılar ile mürekkep püskürtmeli yazıcılar karşılaştırıldığında lazer yazıcıların birçok avantajı olduğunu görürüz. Yazıcı fiyatlarına bakıldığında laer yazıcılar mürekkep püskürtmeliye göre daha pahalıdır. Lakin bu sizi yanıltmasın, baskı sayısına ve alınan baskının kalitesine bakıldığında lazer yazıcılar daha ucuza gelmektedir.  Daha ucuza aldığınız bir mürekkep püskürtmeli yazıcının kartuşu bittiğinde, yeni kartuş için yazıcıya verdiğiniz paranın nerdeyse yarısı kadar para harcarsınız.  Orijinal kartuşa değiştirmediğinizde de baskı kalitesinde büyük düşüş olduğunu görürsünüz.
Lazer Yazıcı Zamandan Ve Paradan Tasarruf Sağlar
Günde 7 sayfadan fazla baskı alan bir işyeriyseniz ve yoğun yazışmalar söz konusuysa hızlı baskı yapan yazıcıları seçmelisiniz. Lazer yazıcılar dakikada 10 ile 30 sayfa arasında baskı yapabiliyorken, mürekkep püskürtmeli yazıcı ile dakikada 5 sayfa baskı alabilirsiniz. Mürekkepli yazıcı ile aylık 100 sayfa yazdırabilirken lazer yazıcılarda aylık bu sayı 3000-5000 sayfa arasındadır.
Lazer yazıcılar farklı boyut ve farklı yapıda birçok kağıda baskı kalitesinden ödün vermeden baskı yapmakta. Örneğin lazer yazıcılar yağlı bir kağıda kusursuz baskı yapabilir, mürekkepli yazıcılar da bu mümkün değildir. Lazer yazıcılar siyah beyaz baskının yanında renkli baskı da yapabiliyor. 4 farklı renk kartuşa sahip yazıcılar, grafiklerde de büyük avantaj sağlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar sadece tek renk baskı yapabilmektedir.

Lazer yazıcılar toner ile çalışır ve toner bittikten sonra dolumunu yaptırmak kartuş değiştirmeye göre daha uygun fiyatlıdır. Lazer yazıcılar çok fonksiyonel olabiliyor ve tarayıcı, fak makinesi özellikleriyle ofisteki birçok işlemi tek makineyle yapabilme şansını tanıyor. İşinizi analiz etmeli ve size en uygun lazer yazıcı modelini seçmelisiniz.