3D YAZICILARIN SEKTÖRLERE FAYDALARI

3D YAZICI TEKNLOJİSİ

 

 

 3d yazıcı

 

80 lerden bu yana hayal edilen ve gerçekleşmesi mümkün değil gibi gözüken 3d teknolojisi günümüzde hayatımıza girerek hayal olmaktan çıktı. İş gücünü elinde tutan birçok ülke tarafından yeni bir sanayi devrimi olarak değerlendirilmektedir. Önceden sadece iş gücü aranırken teknolojinin ilerlemesiyle makineleri kullanan insan gücüne ihtiyaç duyuldu. 3d teknolojiyle birlikte makineleri kullanacak insanların fikrine önem verilmektedir. Yeni icatları seven, tasarladığını gerçekleştiremeyen birçok kişi bu teknoloji sayesinde kendilerini gösterebilecekler ve olmak istedikleri noktaya gelecekler.
 
Autocad, 3ds Max, Free CAD, İnvertor, Blender ve birçok tasarım programlarına uyum gösteren 3d yazıcının çalışma felsefesi, tasarlanan dosyanın tarayıcıdan geçerek ısı gördüğünde eriyen PLA nın bir kanaldan geçip üst üste birleşmesi ve yukarı doğru örülmesiyle nesnenin oluşmasıdır.
Bulunduğu ilk zamanlarda lüks bir ürün olarak görülen 3d yazıcılar bir gün herkesin kullanması gereken bir alet haline gelecektir. Bilgisayarların ilk üretildiği tarihten bugüne kadar geldiği nokta baktığımızda teknolojik buluşların hayatımızın bir parçası olduğunu görüyoruz. 3d yazıcılar şimdi maliyet olarak herkesin alabileceği noktalarda olmasa da büyük işler yapan işletmelerin alabileceği fiyatlardadır. Zamanla fiyatı düşecek, herkesin hayal gücüne dokunabilecektir.
3d yazıcılar birçok sektörde kolaylık sağlar, arge araştırmalarında somut denemeler yapılmasına olanak verecektir. Bir fabrika yeni bir yeden parça üretmeyi planlıyorsa 3d yazıcıdan bunu çıkararak olumlu ya da olumsuz nasıl sonuçlar alınacağını analiz edebilmektedir. Birçok parça yönünden dışa bağımlı olmamız bu teknoloji sayesinde azalacak, kendi iç piyasamızda ilerleyebilme avantajı yakalayabileceğiz.
 
Mobilya sektöründe her zaman yeni modelleri yeni tasarımlar oluşturmak diğer markalardan özgün olmak gerekir. Sektörde gelişmek ve müşterilere daha farklı modeller sunmak için tasarım konusunda 3d teknolojisinden yararlanılabilir. Ürünün nasıl duracağı, müşteriler tarafından nasıl tepki alacağı zaman kaybetmeden öğrenilir. Beğenilirse üretimine başlanır,  beğenilmezse o tasarım üzerinde çok oyalanılmayarak yeni tasarımlar oluşturulabilir.

 

Yaratıcılık gerektiren reklam sektöründe, mimarlık, inşaat firmalarında, tasarım atölyelerinde 3d yazıcılar kullanılarak hem zamandan hem de paradan kazanç sağlanır. Zihnimizdeki birçok parçayı birleştirmemize yarayan ve bunu somut olarak bize gösteren 3d teknolojisi hepimizin işine gelecek.