Ucuz Kartuş Fiyatlarına Aldanıp Zarar Etmeyin

 

UCUZ KARTUŞ DEĞİL EKONOMİK KARTUŞ AVANTAJ SAĞLAR!

Ucuza toner dolumu konusunda günümüzde çok ciddi bir rekabet vardır. Toner dolumu yapan firmalar oldukça fazladır ve birbirleri ile rekabet halindelerdir. Ancak bu firmaların büyük bir bölümü toner dolumundan anlamamasının yanı sıra ticaret konusunda da oldukça hamdırlar. Durum böyle olunca rekabette kalite ihmal edilmekte, yalnızca cazip fiyatlar üzerinden yarış olmaktadır.

Durum böyle olunca yapılan işin cılkı çıkmış ve tüketicide dolum kartuşa karşı şiddetli bir önyargı oluşmuştur. Tabiki bu önyargı oldukça doğaldır. Öyle ki toner dolumu yapan firmalar masrafları kısmak için bırakın düşük kalitede toner tozu kullanmayı, dolum yaptığı kartuşun atık toner haznesindeki tozu dahi tekrar dolum yaptığı hazneye aktarmaktadır. Toner tozunun atık haznesine aktarılmasının sebebi drum üzerindeki tozun statik özelliğinin yeterli olmaması sebebiyle kağıda aktarılmamasından kaynaklıdır. Bu toner tozunu tekrar kullanmaya çalışmak toneri kullanılamayacak toz ile doldurmak demektir. Kemal Sunal filmlerindeki süte su katma sahnesi hemen gözünüzün önüne gelebilir :)

Aynı şekilde düşük kaliteli ve uygun olmayan teknolojiye sahip toner tozunu kullanmak da tonerin kağıda yapışmadan atık toner haznesine gitmesi anlamına gelmektedir. Kartuşun tam olarak doldurulduğunu düşünsek dahi (ki birçok firmanın böyle yapmadığı aşikar) atık haznesine giden toner boşuna para verdiğiniz toner anlamına gelecektir. Yani ucuz diye dolum yaptığınız toner kartuşundan normalde olması gerektiğinden çok daha az çıktı sağlayacaksınız.

Ucuz toner kartuşu yerine ekonomik toner kartuşuna yönelmeniz sizin için daha cazip olacaktır. Yani kartuşu aldığınız fiyata değil, aldığınız çıktı başına ödediğiniz fiyata bakmanız gerekmektedir.

Peki toner dolumu yapmanın ekonomik yolu nasıl mümkündür? Öncelikle her kartuşun kendi teknolojisine ait toner tozunu kullanmak bunu belirleyici etkenlerden biridir. Ancak yeterli değildir. Aynı teknolojiye ait birçok kalitede toner tozu piyasada dolaşmaktadır. Seçilecek toner tozu orjinal toner tozuna çok yakın ya da aynı kalitede olmalıdır. Kesinlikle ve kesinlikle atık toz tekrar dönüştürülmemelidir. Toz ile ilgili sıkıntıları aktardığımıza göre daha sonraki evrede yapılması gereken işlem kartuş içindeki gerekli parçaların kaliteli muadilleriyle değiştirilmesidir. Bu parçaların değiştirilmemesi, giderek kötüleşen çıktı kalitesinin yanında, tozu tutması gereken statik özelliğe sahip manyetik merdane ve drum gibi parçaların özelliklerini kaybetmesi ile kullanılamayan toner tozu miktarını artırmaktadır.

Bütün bu yazıyı okuyacak kadar meraklıysanız veya ağzınız yeterince yanmışsa aklınıza takılan tüm sorular için bizi arayabilir ve uzman kadromuza danışabilirsiniz. Böylelikle toner dolumu konusunda 1999 yılından bu yana olan tecrübemizden faydalanabilirsiniz. Farkımızı, garanti kapsamımızı, kalite anlayışımızı ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.